Ülke Hakkında

Ülke Hakkında

1999’dan 2008 yılına dek Birleşmiş Milletler idaresinde olan Kosova17 Şubat 2008’de bağımsızlığını ilan etmiş ve Avrupa’nın 50. ülkesi olmuştur.

2 milyonu aşkın nüfusu ve 10.887 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip ülkenin başkenti Priştina’dır. İkinci büyük şehri olan Prizren’in dışında beş tane daha şehre sahiptir. Bunlar; YakovaFerizovikGilanMitroviça ve İpek şehirleridir.

Nüfusunun çoğunluğu Arnavutlardan oluşan ülkede, SırplarTürklerBoşnaklar gibi başka etnik kökenler de bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 60 bin Türk yaşadığı bilinmektedir. Resmi dilleri Arnavutça ve Sırpçadır. Resmi para birimi Euro’dur. Karasal bir iklime sahiptir. Yazlar sıcak ve kurak geçerken, kışlar soğuk ve kar yağışlıdır.

Kosova Tarihi

Tarihinde Roma İmparatorluğu’nun izleri bulunan KosovaHunAvarPeçenek ve Uz gibi kavimlere de zaman zaman geçici, bazen de kalıcı yerleşim yeri olmuştur. Bizanslılar’dan sonra, Bulgarların ve Sırpların egemenliğine girmiştir. 1389’da 1. Kosova Savaşısonrası tam olarak Osmanlı hakimiyetine girmiştir. Beş yıldan daha fazla süre Osmanlı’larda kalan Kosova1912’de yapılan 1. Balkan Savaşı sonrasında ise Sırbistan’ın topraklarına katılmıştır.

1945 yılında Tito’nun Yugoslavya’yı kurması ve monarşinin yıkılması neticesinde KosovaYugoslavya’ya bağlı bir eyalet oldu. Bosna-Hersek savaşında, Sırp ordusu Kosova’ya girerek bir çok sivilin ölümüne sebep olmuştur. NATO’nun 1999 yılındaki müdahalesi sonucu, KosovaSırbistan idaresinden ayrılmıştır. 2008’in 17 Şubat’ında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmiş ve Kosova Cumhuriyeti adını almıştır.

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09

 

Puanla
[Total: 1 Average: 5]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram  ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!