kosova priştina üniversitesi

Priştina Üniversitesi

Kosova’nın başkenti Priştina’da bulunan ve ülkenin eğitim yaşamını şahlandıran Priştina Üniversitesi her yıl binlerce öğrenciye eğitim veriyor. 1970 yılında ülkenin eğitim yaşamına kazandırılan ve rektörlüğünü Profesör Doktor İbrahim Gashi’nin yaptığı eğitim kurumu bir devlet üniversitesidir.

Hem Kosovalı hem de yabancı öğrencilerin bir arada eğitim aldığı bu kurum ülkenin en büyük ve en saygın üniversitelerinden biridir. Üniversitede 3 farklı dilde eğitim veriliyor. Genellikle Arnavutça verilen eğitim bazı bölümlerde İngilizce veya İngilizce olarak da verilebiliyor. Bu okulun Kosova’daki diğer üniversitelerden farkı, pek çok kente dağılmış olmasıdır. Priştina başta olmak üzere Mitroviça gibi şehirlerde de çeşitli fakülteler ve bölümler bulunuyor.

Priştina Üniversitesi Bölümleri Eğitim Dili Ücretleri

Bölüm Eğitim Dili Ücret
Tıp Arnavutça 2.500€
Diş Hekimliği Arnavutça 2.500€
Eczacılık Arnavutça 2.500€
Veterinerlik Arnavutça 2.500€
İnşaat Mühendisliği Arnavutma 2.500€
Mimarlık Arnavutça 2.500€
Bilgisayar Mühendisliği Arnavutça 2.500€
Elektrik Mühendisliği Arnavutça 2.500€
Bioteknoloji Arnavutça 2.500€
Fizyoterapi Arnavutça 2.500€

Sıkça Sorulan Sorular

Priştine Üniversitesi ülkemizden öğrenci kabul etmektedir. Priştine, herhangi bir sınava tabii tutmadan ve puan kazanmadan başvurmak için yalnızca lise diplomasına ihtiyacınız olan bir kurumdur.

Kosova tarafındaki üniversite bölümünde eğitim dili olarak Arnavutça seçilmiştir, ancak birçok bölümde İngilizce öğretilebilmektedir.

Priştina’nın Merkezinde Eğitim

Bir bütün olarak tüm fakültelerini kampüsünde toplayan üniversite; 1998 yılındaki Kosova Savaşı’nın ardından parçalı bir yapıya bürünmek durumunda kaldı. Örneğin Uygulamalı Teknik Bilimler Fakültesi Ferizovik’te, Uygulamalı Ekonomi Bilimleri Fakültesiİpek’te bulunuyor. Ancak fakültelerin bulunduğu kentlerde öğrenciler için özel olarak sosyal tesisler de mutlaka inşa ediliyor.

Priştina Üniversitesi bünyesinde pek çok fakülteyi barındırıyor. Ancak en çok ilgi görenler sıralamasında Felsefe Fakültesi, Maden ve Metalürji Fakültesi ile Hukuk Fakültesi başı çekiyor. Yurt dışında eğitim almak isteyen gençler tercihlerini Priştina Üniversitesi’nden yana kullandıklarında Tıp Fakültesi gibi alanlarda da eğitim alabiliyorlar. Barınma sorunlarının çözümünün yanı sıra eğitim alanında daha sağlıklı bilgiler edinmek için mutlaka bir eğitim danışmanlığı şirketi ile irtibat kurmalısınız.

Tercih Sebepleri

  • Priştina Üniversitesi
    Kosova Üniversiteleri Eczacılık
Puanla
[Total: 1 Average: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!