Prizren Şehri

Prizren Şehri , Kosova’nın tarihi şehirlerinden birisidir. Çoğunlukla Türkler ve Arnavutlardan oluşmakla beraber, bunun yanı sıra diğer milletlerden insanlar ile de sorunsuz bir şekilde, beraberce yaşanılmaktadır. Prizren de Türk dilinin resmi dil olarak kabul edilmesi de, önemli özelliklerinden. Prizren, geçmiş ile bugünü en iyi şekilde kaynaştıran bir kent. Osmanlı kültürünün ve Osmanlı mimarisinin hâkim olduğu, kendini hiçbir şekilde bozmayan, sahip olduğu değerleri koruyan, bir şehir. Eşsiz doğası ve insanı büyüleyen yeşili ile muhteşem bir kent.

Prizren’in en dikkat çekici yerlerinden birisi; şehrin en yüksek tepesinde bulunan Prizren Kalesidir. Bu şehirde olup da, Prizren Kalesinden şehrin doyumsuz manzarasını izlememek mümkün değil. Şehrin ortasından geçen, Bistrica nehri ve Taş Köprüolabildiğince muazzam güzellikte. Özelikle, köprünün yakınlarındaki, Şadırvan Meydanı’ndaki, Sinan Paşa Camii Ülkenin en yüksek minaresine sahip olmak ile birlikte, taşıdığı Osmanlı Motifleri ile de göz doldurucu. Şadırvan Meydanı da her gün yüzlerce kişinin ziyaret ettiği önemli yerlerden birisidir.

Prizren’de Üniversite Fırsatı

Şehirde bulunan Mehmet Paşa tarafından yaptırılan, Osmanlı Hamamı da oldukça yoğun ilgi görüyor. Şimdilerde çeşitli sanat sergilerine yer veriliyor bu hamamda. Prizren de yine Mehmet Paşa tarafından yaptırılan bir camii bulunmakta.

Bu şehrin önemli özelliklerinden birisi de Osmanlı Kültürünü yansıtmasıdır. Kentte eğlencede ön planda. Sinema, müzik, tiyatro gibi etkinliklere sıkça rastlanılmaktadır. Gerek kış gerekse yaz aylarında büyük ölçüde turistin uğrak yeri Prizren. Bunun yanında yemekleri ile de oldukça zengin. Köftesi ve börekleri vazgeçilmez lezzetlerinden. Sonuç olarak gezilmeye ve görülmeye değecek bir şehir Prizren.

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09

 

Puanla
[Total: 1 Average: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!