Riinvest Üniversitesi

Priştina Şehri

Priştina Şehri

Priştina, Kosova’nın Başkentidir. Kalabalık nüfusu ile de Kosova’nın en büyük şehri olma özelliğini taşıyor. Tarihi mimarisi ve günden güne gelişen yapısı ile de ön planda. Kentin nüfusun çoğunluğunu, Arnavutlar devamında Türkler, Sırplar, Boşnaklar oluşturmaktadır. Yemyeşil doğası ve geniş ovalarıyla insanı mest eden bir Kent Priştina. Bu şehri diğer şehirlerden ayıran birçok özellik bulunmaktadır. Günden güne yenilenen yolları ilgi çekici binaları özelliklerinden sadece bir tanesi.

Zamanla zarar görse de birçok tarihi yapılara halen rastlamak mümkün. Özellikle Osmanlı tarihinden kalma camileri kesinlikle ziyaret edilecek yerlerden. Fatih Sultan Mehmet Cami gezilecek önemli yerlerden bir tanesi. Fatih Sultan tarafından yaptırılan cami, şimdilerde mimarisi ve resim süslemeleri ile adından sıkça bahsettiriyor. Bunun yanı sıra Büyük Hamam ve Yaşar Paşa Cami de önemli eserlerden. Ayrıca, Gadime Mermer Mağarası da her gün birçok ziyaretçisi ile buluşuyor.

Avrupa’nın Çiçeği Kosova

Kosova savaşında şehit düşen 1.Murat Hüdavendigar’ında türbesi Priştina’da bulunmaktadır. Buda kentin en önemli özelliğinden bir diğeri. Priştina Osmanlı kültürünün, Osmanlı mimarisinin en yoğun görüldüğü şehirlerden biri.

Genç nüfusun hâkim olduğu Priştina da, eğlence ve dinamizm de had safhada. Müzik, sinema gibi organizasyonlara sıkça yer veriliyor. Günün her saati parklar ve açık alanlar insanların uğrak yeri. Büyük alışveriş merkezlerinden ziyade pazarlara sıkça rastlanılmakta bu kentte. Yemek kültürü yönünden de oldukça zengin olan Priştina da et yemekleri ve hamur işleri ilk sıralarda yer almakta. Özetle gezilmeye ve görülmeye değer ender yerlerden birisi Priştina

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09

 

Puanla
[Total: 1 Average: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!