Kosova’da Yaşam

Kosova’nın etnik yapısını Arnavutlar, Türkler, Boşnaklar, Sırplar ve Rumlar oluşturmaktadır. Kosova Avrupanın en genç ülkesi olduğundan hızlı gelişim göstermektedir. Başkenti olan Priştina’da etnik özelliklerinin üzerine batı kültürü de eklenmiş mistik bir şehirdir. Ülkenin havalimanı, endüstriyel işletmeleri ve üniversitesi bu şehirdedir.

Kosova’da ki iklim karasaldır. Yaz sıcaklıkları 20-30 derece arasındayken kışları, kar yağışlı etkilidir. Böylece kış sporları için uygun iklim ve doğal zemin mevcutturTürkiye’den Kosova’ya uçakla 1,5 saatte gidilebilmektedir.

Kosova’nın mutfağı özellikleri itibariyle Türk mutfağına benzerlik göstermekle birlikte hamur işleri ve et yemekleri ağırlıklıdır. Yerel lezzetleri ise Panevivo, Pishatve Pellumbi’dir.

Kosova Turizm ve Mutfağı

Ülkeye turizm amaçlı gittiğinizde öncelikle başkentte gezilip görülebilecek özellikle Osmanlı Devleti dönemine ait camiler ve yapılar ayrıca da Roma İmparatorluğu’na ait yapıtlar ilgi çekicidir. Tarihinin taş devrine uzanıyor olması Osmanlının mükemmel yapıtları turistlerin gezi için tercih etme sebebidir. Tarihi eserlerin çoğunun başkentte olması da kısa sürede çok yer görme anlamında iyi bir fırsattır.

Kosova’nın nüfusunu ağırlıklı olarak gençler oluşturur. Bu da gece hayatının hareketli olmasını sağlamaktadır. Canlı müzik dinlemek istediğinizde üniversite yakınlarında mekânları tercih edebilirsiniz.

Priştina Şehri’nde alış veriş yapmak istediğinizde karşınıza ufak dükkânlar ve pazarlar çıkar. Bu mekânlardan ucuz hediyelik eşya gümüş takılar, gümüş hediyeler alabilirsiniz.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram  ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!