Kosova'da Eğitim Sistemi

Kosova’da Eğitim Sistemi

Kosova’da huzurlu ve bir hayat hüküm sürmektedir. Doksanlı yılların başında yaşana iç savaş sonrasında dağılan Eski Yugoslavya ülkelerinden biridir. O dönem yaşanan kaostan artık ülkede eser yoktur. Birleşmiş Milletler korumasında kendini toparlayan Kosova Halkı, artık bağımsızlığını ilan ederek, Kosova Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Bu tarihten sonra, ülke hızla bir kalkınma sürecine girmiştir. Kosova Cumhuriyeti’nin nüfusu az ve şehirleri planlıdır. Ülke, sevimli modern, aynı zamanda geleneklerini koruyan şehirlere sahiptir. Bunların başında en önemli kenti Priştine gelmektedir. Priştine, başta Priştine Universum Üniversitesi olmak üzere, eğitim kurumlarına sahip, öğrenci kentidir.

Kosova’da Eğitim ve Priştine Universum Üniversitesi

Kosova nüfusunda hatırı sayılır oranda Türk soydaşlarımız bulunmaktadır. Dini İslam olan vatandaşların sayısı da hayli fazladır. Ülkenin okuma yazma oranı son derece yüksektir. Aynı zamanda geleneklerine bağlı bir millettir. Kosovalılar, hem eğitimli ve medeni, hem de inançlarına ve geleneklerine saygıları olan insanlardır. Uzun Yıllar Osmanlı İmparatorluğu egemenliğinde olmaları, Türk insanı ve kültürü ile içiçe olmalarını sağlamıştır.

Kosova’nın en önemli özelliklerinden biri önemli ve başarılı üniversiteleridir. Priştine Universum üniversitesi ise bunların başında gelmektedir. Kurum 2005 yılında kurulmuştur. 2012 yılında ise ilk kurulduğu kolej statüsünden üniversite statüsüne geçmiştir. İlk bilimsel araştırmak kurumu olan eğitim kurumudur. Kosova’da eğitim sistemi, modern ve özgürlükçü uygulamalardan oluşmaktadır. Öğrencilerin az ödemelerle, en ekonomik şekilde en iyi eğitimleri almaları amaçlanmaktadır. Kosova’da eğitim sistemi konusundaki bu anlayış, Universum Üniversitesi için de en önemli ilkedir. Üniversite öğrencilerinden alabileceği en az harç miktarını almakta, bunun karşılığında en iyi eğitim kalitesini ve kapasitesini sunmaktadır.

Universum Üniversitesi, Türk öğrenciler için de gerçekten çok talep edilen bir kurumdur. Kosova’da eğitim sistemi kucaklayıcıdır. Buna Türkiye’den üniversite eğitimi almak için gelen öğrencilerimiz de dahildir. Universum Üniversitesi, öğrencilerimizi sınavsız olarak kabul etmektedir. Üniversiteye girişlerde bir sınav uygulaması bulunmamaktadır. Bu, üniversitenin tüm bölümleri için geçerlidir. Aynı zamanda, öğrencilerimizden not ortalaması da alınmamaktadır. Taban puan uygulaması şeklinde esaslar da söz konusu değildir. Bu da öğrencilerimiz için son derece ikna edici ve avantajlı bir durumdur.

Üniversite kapsamında, öğrencilerimiz lisans eğitimleri yanında, lisans tamamlama imkanlarından da yararlanabilirler. Bu sayede, öğrencilerimiz ülkemizde ya da farklı bir ülkede iki senelik ön lisans eğitimlerinin ardından, lisans senelerine Universum Üniversitesinde devam edebilirler. Lisans diplomalarını bu seçkin kurumdan alabilirler. Denklik açısından Universum üniversitesi son derece avantajlıdır. Ülkemizde kurumdan alınan diplomalar, Yüksek öğrenim kurumumuz tarafından tanınmaktadır. Avrupa Birliği üniversitelerinden biri olduğundan, kurumdan alınan diplomaların AB ülkelerinde de tanındığını belirtelim. Öğrencilerimiz, hem ülkemizde, hem de Avrupa ülkelerinde kariyerlerine başlayabilirler. Geleceğe güvenle bakabilirler. Meslek eğitimlerini en sağlam şekilde alacaklarından, kendilerine güvenli şekilde okuldan memnun olarak mezun olabilirler.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram  ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!