Kosova Osmanlı Mimari Eserleri

Kosova Osmanlı Mimari Eserleri

Uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu egemenliğinde kalmış olan Balkan topraklarında birçok Osmanlı eseri halen korunmuştur ve ilgi görmektedir. Bu önemli eserlerin yoğun şekilde bulunduğu topraklardan biri de Kosova’da bulunmaktadır. Sırbistan’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden bir ülke olan Kosova Cumhuriyeti, küçük ama hızla gelişen, barış içinde yaşamın hüküm sürdüğü bir ülkedir. Kosova sınırları içinde atalarımızın yadigarı birçok Osmanlı eseri bulunmaktadır. Halkın büyük çoğunluğu Müslüman olan bu ülkede, eserlere büyük önem verilmekte olup, halen birçoğu kullanılmaktadır.

Kosova’da Osmanlı Eserleri:

Kosova Osmanlı mimari eserleri deyince akla ilk gelen eserler külliyelerdir. Hacı Ömer Külliyesi, Hacı Ömer Camii, Hacı Ömer Mektebi, Hadım Süleyman Ağa Külliyesi, Hadım Camii, 1. Mustafa Efendi Mezarı, Hadım Kütüphanesi, Hadım Mektebi, Seyfeddin Ziya Külliyesi, Yeni Külliye, Yeni Camii, Yeni Camii Mektebi yapılardan bazılarıdır. Hasan Ağa Külliyesi, Hasan Ağa Camii, Hasan Ağa Kulesi eserlerdir.

Camiler ve Mescidler de Kosova Osmanlı mimari eserleri arasında özel öneme sahip olan yapılardır. Gerçar Gömlekçiler Camii, Getsi Camii, Gül Camii,Halil Efendi Camii, Hanka Kızıl Camii, Kosar Camii, Mahmud Paşa Camii, Molla Yusuf Camii gerçekten görülmesi gereken çok önemli yapılardır. Bunların arasında halen ibadete açık olanlar da bulunmaktadır.

Nukdi Baba Türbesi, görülmesi gereken önemli Kosova Osmanlı mimari eserleri arasındadır. Tekkeler olarak, Bektaşi Tekkesi, Hacı Şeyh Musa Tekkesi, Şeyh Emin Tekkesi sayılabilir. Medreseler de önemli tarihi yapılardır. Küçük medrese, Cakova Rüştiyesi tarihi eğitim kurumlarıdır. Cakova Çarşısı gezilecek, görülecek önemli bir yapıdır. Eski ve Yeni Haraçi Hanı, Yeni Debbağhane, Pancal Çeşmesi, Tabak Köprüsü, Taliç ve Terzi Köprüleri mutlaka görülmesi gereken önemli yapılardır. Konak ve kulelerin önemli bir yeri olduğunu belirtelim. Abdullah Paşa Kulesi, Batuşa Kulesi, Sina Konağı örneklerdir. Çok önemli eserler ise kalelerdir. Osmanlı eserleri arasında halen korunan kaleler de bulunmaktadır. Novo Birdo Kalesi, Kaçanik Kalesi görülmelidir.

Askeri Hastane, Köroğlu Konağı, Mehmed Dede Türbesi, Fatih Camii, Kale içi Camii, Zeyneddin Bey Hamamı, Mitroviça Rüştiyesi, Ramazan Bey mezarı, Şeyh Feyzullah Efendi Tekkesi ve Türbesi dikkat çeken önemli yapılardır.

Kosova, yapılardan da anlaşılacağı üzere, halen buram buram Osmanlı kokan son derece önemli bir ülkedir. Halkın büyük kısmı Müslüman olup, gelenekler ve adetler aynı şekilde korunarak yaşatılmaktadır. Kosova Halkı ve Türk Halkı arasında çok büyük benzerlikler bulunmaktadır. İki ülke arasında ilişkiler de son derece sıcaktır. Kosova Halkı, anlayışlı, insanların inançlarına ve yaşam şekillerine önem veren özellikler taşır. Bu ülkede, Türk öğrencilerin son derece rahat ve huzurla eğitim yıllarını geçirdiklerini belirtelim.

Ülkenin başkenti Priştina’da bulunan, Priştine Universium Üniversitesi’de öğrencileri sınavsız olarak kabul etmektedir. Bu sayede, öğrencilerimiz diledikleri bölüme, sınav ya da puan şartı olmadan kabul edilme şansını yakalamaktadır.

Puanla
[Total: 1 Average: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!