Kosova Hakkında

Kosova Hakkında

Balkanlar’da çok uzun yıllardır pek çok ülkenin savaşlarına ve hâkimiyet mücadelesine sahne olan Kosova 2008 yılında bağımsızlığınıilan ederek özgürlüğüne kavuşmuştur. Her ne kadar pek çok ülke Kosova’nın bağımsızlığını tanımamış olsa da Kosova hızla büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Günümüzde dünyanın birçok ülkesinden ziyaretçi ağırlıyor. Hatta Türkiye de dâhil olmak üzere çeşitli ülkelerden gençle üniversite eğitimi almak için tercihlerini Kosova’dan yana kullanıyor.

Yaklaşık olarak iki milyon nüfusu bulunan ülke nüfusunun yüzde 90’ı Müslüman’dır. Bu yüzden Türk gençleri bu ülkede asla zorluk çekmiyor. Sırpların yıllarca uyguladığı politikalar nedeniyle ekonomik açıdan geri kalmış bir ülke olan Kosova son 5 yılda kalkınmaya başladı. Ülkede sanayi sektörünün pek gelişmiş olduğunu söylenemez.

Kosova Halkı

Halk genellikle geçimini hizmet sektöründen veya ticarettensağlıyor. Ekonomik kalkınma hızının düşük olması ülkeyi ziyaret edenlerin dikkatini çekiyor. Son derece ucuz bir ülke olması nedeniyle kısıtlı bir bütçe ile Kosova’da yaşamak ve ihtiyaçları gidermek mümkündür.

Kosova’nın köylerinde ise halk tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlıyor. Geçmişinde birçok uygarlığı barındıran bu coğrafyada tarihin izlerini son derece net bir şekilde görmek mümkün… Kosova’nın şehirleri arasında gezinti yaparken kendinizi geçmişe bir yolculuk yapmış gibi hissedebilirsiniz. Kozmopolit bir etnik yapıya sahip olan ülkede camiler ile kiliseleri yan yana ya da karşı karşıya görmek mümkün. Kosova mutlaka görülmesi gereken ülkelerden biridir.

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09

Puanla
[Total: 1 Average: 5]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram  ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!